gxuiwmnchwzpweclsktqkm14c1xokswr

Facebook’ta Reklam Nasıl Verilir

Yazar: İnstavMarket

Günümüzün en popüler sosyal platformlarından birisi olaran Facebook günden güne kalitesini ve kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Hal böyle olunca başta kurumsal firmalar ve aynı şekilde bireysel sayfaların sayısı ve takipçilerine yönelik geliştirdikleri organizasyonlar ve etkinlikler de artmaktadır. Organizasyon ve etinliklerin, çekilişlerin en büyük artılarından birisi olarak da sayfalarına takipçi ve yeni kitle çekmeye yöneliktir. Bu gibi durumlar da genel olarak facebook sponsorlu reklam yapılmakta ve daha geniş kitlelere belli özellikler sayesin de ulaşılmaktadır. Bugün sizlere facebook üzerinde nasıl reklam verilir sorusuna cevap vermeye çalışarak, yol haritası oluşturmayı planlıyoruz.

Facebook üzerinde sponsorlu reklam verebilmek için öncelikli olarak belli başlı kriterleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun başında onaylı bir profiliniz olması gerkemektedir. Onaylı profilin en büyük özelliklerinden birisi sponsoru reklamlarınızın hiçbir şekilde olumsuz bir durum ile karşılaşmaması ve sayfalarınızın kapanma risklerini ortadan kaldırmaktır. Onaylı profillerinizi telefon numaranıza gelen sms kodu ile aktif edebilirsiniz. Telefon numaranızı facebook hesabınıza tanımladığınız zaman daha güvenilir ve korkusuz şekilde sponsorlu reklamlar çıkabilir, kural ihlallerine pek takılmadan işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz.

Facebook üzerinde oluşturduğunuz sayfanızın genel olarak bütün ayarlarını tamamladığınızdan emin olmanız da fayda var. Sponsorlu reklamları gören kullanıcıların büyük bölümünün dikkat ettiği en önemli şeylerin başında, sayfanın veya grubun tam olarak bilgilerinin dolu olup olmadığıdır. Yaptığınız hizmet veya faaliyet gösterdiğiniz alanı tam olarak yansıtacak bilgileri sayfanıza veya grubunuza doldurmayı ihmal etmeyiniz. Bu işlemlerden sonra sponsorlu reklam vermek için hazırsınız demektir.

Sponsorlu reklam verebilmenin belli başlı püf noktaları vardır. Size facebook üzerinden nasıl reklam verilir sorusuna cevap verirken aynı zaman da facebook reklam maliyetlerini düşürme konusunda da dikkat etmeniz gereken birkaç konudan bahsedeceğiz.

Öncelikli olarak facebook üzerinde reklam vermeye karar verdiyseniz kullanmanız gereken ilk araç facebook’a ait olan Facebook Bussines yani Türkçe Google araması Facebook reklam yöneticisidir. İnternet üzerinden Facebook reklam yöneticisi diye arama yaptığınız zaman karşınıza çıkan sayfaya giriş yaparak kişisel reklam profilinize ulaşabilirsiniz. Bu profil üzerinde yönetimini gerçekleştirdiğiniz sayfaların veya grupların reklamlarını detaylı olarak uygulayabilir ve yayına alabilirsiniz. Reklam maliyetlerini düşürecek ve daha bir çok kriteri uygulayabileceğiniz alan burasıdır.

Bu alan da dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar da bulunmaktadır. Bunun başın da ne üzerine reklam ve sponsor oluşturmak istiyorsunuz bunu belirlemeniz gerekmektedir. Facebook reklam yöneticisi üzerinden oluşturduğunuz sponsorlu reklamlar da insanlara sahip olduğunuz bir mobil uygulamasını indirtebilir, farklı bir internet sitesine yönlendirebilir, herhangi bir ürünün satışını yapabilir, yeni oluşturulan bir markanın tanıtımını yapabilir, insanlardan mesaj almaya yönelik veya daha farklı türde sponsorlu reklamlar oluşturabilirsiniz. Öncelikli olarak buna karar vermeniz gerekiyor.

Bu aşamayı gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken işlemlerin başında yayınlanacak ülkeleri seçmektir. Türkiye olarak belirlediğiniz yayın ülkelerinin yanına dip not olarak “Azerbaycan ve Kıbrıs” ekleyiniz. Bunu eklemenizin en büyük özelliklerinden birisi Türkçe konuşulabilir insan sayısını arttırmak olduğu gibi gösterim ve erişim sayısını da arttırmaktır.

Bu işlemi atladıktan sonra hedef kitlenizi doğru ve eksiksiz şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Hedef kitlenizi belirledikten ve son kontrolleri yaptıktan sonra artık reklamlarınız için günlük yada toplam bütçe belirleme aşamasına gelmiş bulunmaktasınız. Bu aşamada da gerekli işlemleri tamamladıktan sonra artık facebook sponsorlu reklam ekleme işlemini sorunsuz şekilde yapabilirsiniz. Bu aşamayı tamamladıktan sonra reklamlarınız facebook kontrolleri için gönderilir. Bu işlemler ortalama 5 dakika ile 10 dakika arasında gerçekleşmekte ve size onay bildirimi gelmektedir.

Hayırlı olsun artık facebook üzerinde bir sponsorlu reklamınız var 

kcfok0drw9jtoqvrmx02uwlrvbv4oviv